علی سعدوندی استاد اقتصاد و بازار بورس در گفتگو با خبرنگار اقتصاد۲۴ بیان کرد: کوچ نقدینگی به سایر بازارهای موازی باعث بروز مشکلاتی می شود؛ مثلا اگر نقدینگی به بازار ارز کوچ کند، قیمت ارز بیشتر از قیمت تقاضا آن می شود و آن را می توان نوعی تهدید برای اقتصاد کشور به شمار آورد.
وی افزود: اگر قیمت مسکن بیش از این گران تر شود دسترسی مردم برای خرید مسکن کمتر و یا قطع می شود و خرید مسکن برای مردم دور از دسترس خواهد شد. به همین خاطر در کوتاه مدت بهترین سیاست این است که اگر انباشت نقدینگی صورت گرفته، این انباشت نقدینگی به سمت بازار بورس هدایت شود.

سعدوندی در ادامه اظهار کرد: اگر این انباشت نقدینگی به سمت بازار بورس هدایت شود اشکال آن این است که اگر در بازار بورس حباب ایجاد شود، و این حباب خنثی شود، باعث هجوم نقدینگی به سایر بازارها می شود.
این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که وزیر اقتصاد اعلام کرده است که ارزش بازار سرمایه روزانه به ۱۵ تا ۲۵ هزار میلیارد تومان می رسد. آیا نباید نگران تزریق این حجم از نقدینگی به بورس بود؟ مطرح کرد: ارزش معاملات بازار سرمایه نسبت به سایر بورس های جهانی اتفاقا بسیار کم است و باید بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان باشد و پیشنهادی می شود که هزینه نقل و انتقال سهام کاهش پیدا کند تا تعداد معاملات افزایش پیدا کند و این مسئله مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

علی سعدوندی در ادامه بیان کرد: امروزه ارزش کل بازار سرمایه در حد تولید ناخالص ملی است و با این روند از آن بیشتر می شود. از این نظر حجم کل بازار بزرگ شده و می شود گفت که حباب در بخشی از بازار سرمایه قابل مشاهده است. البته نباید تصور شود که حباب این بازار ظرف ۱ هفته ریزش می کند و سیاستگذار نیز باید متوجه آن باشد که بیش از حد، حباب در بازار به وجود نیاید.

وی خاطر نشان کرد: رشد بی سابقه بورس قابل پیش بینی بود چرا که نقدینگی مازاد به سمت این بازار هدایت شده است. اما مسئله این است که برخی از سهام های بازار بورس دچار حباب شده است و باید این حباب را مدیریت کرد که اگر مدیریت درستی صورت نگیرد ممکن است بازار سرمایه دچار مشکل شود؛ که با عرضه سهام دولتی در بورس یا عرضه سهامی که دولت در آن قدرت دارد، می شود تا حدودی این حباب را مدیریت کرد.

این کارشناس اقتصادی در پاسخ به این سوال که چرا در بازار بورس سهام برخی از شرکت ها و کارخانجات که رسما ورشکسته هستند، همچنان افزایش می یابد؟ گفت: دلیل اصلی این مسئله این است که مهاجرت نقدینگی صورت گرفته است. برای خریداران سهام این شرکت ها دستاویزی شده است که ارزش جایگزینی این دارایی ها بالا است پس ارزش خرید دارند. در حالی که باید به جریان نقدی شرکت ها توجه کرد و جریان نقدی بسیاری از شرکت ها، دچار مشکل شده است. واقعیت این است که تفاوتی بین چند ماه گذشته و امروزه در بازار سرمایه دیده می شود. بسیاری از شرکت ها که بعد از تحریم ها دچار رکود شدید و افت تولید شده بودند در نیمه ی دوم سال ۹۸ به وضعیت پیش از تحریمی خود بازگشتند و حتی فراتر از آن هم پیش رفتند بنابراین رشد شاخص مقداری هم به خاطر رشد واقعی اقتصاد است اما امروزه که وضعیت اقتصاد به سمت رکود قدم برداشته است، باید دید که قیمت سهام شرکت های ورشکسته چگونه قابل توجیه است؟

نظر دهید

12 − 5 =