آموزش بورس

مطمئنا بورس در سال های اخیر یکی از سودآورترین و جذاب ترین گزینه سرمایه گذاری به شمار می رود. با این حال ورود بدون آگاهی می تواند خسارات مالی فراوان و گاهی جبران ناپذیر در پی داشته باشد. از این رو آموزش بورس می تواند ریسک این نوع سرمایه گذاری را به حداقل برساند.

قبل از اینکه بورس و آموزش آن را بررسی کنیم از انواع روش های سرمایه گذاری مطلع شویم.

 

روش های سرمایه گذاری و مزایا و معایب هر کدام

با توجه به میزان وجوه نقد به چند طریق می توان اقدام به سرمایه گذاری نمود.

• سرمایه گذاری در حساب های سپرده بانکی

یکی از کم ریسک ترین انواع سرمایه گذاری، افتتاح حساب نزد بانک ها می باشد. این روش به دلیل سود تضمین شده مشخص، مناسب برای اشخاصی است که می خواهند بدون دردسر ماهانه سود سپرده خود را به صورت تضمین شده دریافت کنند. این سود بر اساس بخشنامه های بانک مرکزی تعیین و ابلاغ می شود.

آموزش بورس - سود بانکی

 

مزایا: ریسک کم، سود ثابت، نقد شوندگی بالا

معایب: معایب: از آنجایی که نرخ سود بانکی اغلب از تورم سالانه عقب تر است. لذا عملا امکان حفظ ارزش پول که یکی از دلایل مهم سرمایه گذاری است محقق نمی شود.

 

• سرمایه گذاری در ارز

یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری، خرید و فروش ارز و عمدتا دلار است. که با توجه به وضع سیاسی و اقتصادی کشور جذابیت های زیادی را برای دلالان ایجاد کرده است.

آموزش بورس - ارز

 

مزایا: در صورت انتخاب زمان مناسب برای خرید و فروش، در یک روز می توان سودهای بالایی برد.

معایب: به دلیل شرایط سیاسی و اقتصادی کشور این کار ریسک بسیار بالایی دارد. علاوه بر این سرمایه گذاری روی ارز باعث ضربه به اقتصاد کشور می شود. ازین رو محدودیت های قانونی ممکن است مشکلاتی برای سرمایه گذاران ایجاد کند.

 

• سرمایه گذاری در طلا و سکه

طلا به دلیل ارزش ذاتی از قدیم الایام به عنوان یک کالای با ارزش داد و ستد می شده است. برای سرمایه گذاری می توان هم انواع سکه خریداری کرد و هم به صورت طلای آب شده و یا دست دو. قیمت طلا متاثر از دو عامل است. اول قیمت جهانی و دوم نرخ ارز. افزایش قیمت طلا در سال ۱۳۹۹ توجه بسیاری از سرمایه گذاران را به این فلز گرانبها جلب کرده است. قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در فروردین سال ۹۹ حدود ۴۰۰ هزار تومان بود. این عدد در مهر ماه به ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به ازای هر گرم رسید. یعنی نزدیک به ۴ برابر!!!

آموزش بورس - طلا و سکه

 

مزایا: طلا هم مانند ارز دارای نوسانات فراوان است. که در صورت آشنایی با این بازار می توان سودهای مناسبی کسب کرد.

معایب: مهم ترین مشکل طلا و همچنین ارز در نگهداری آن است. این نوع سرمایه گذاری در برابر سرقت و همچنین حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله آسیب پذیر هستند. البته گواهی سپرده طلا در بورس و نیز صندوق های طلا از این نقیصه مصون هستند.

 

• سرمایه گذاری در مسکن

یکی از پرطرفدارترین انواع سرمایه گذاری در بین ایرانیان، سرمایه گذاری در زمین و ملک است. علیرغم اینکه گاهی این بازار دچار رکود می شود ولی همواره قیمت زمین و مسکن صعودی بوده است. یکی از چالش های این حوزه در ساخت و ساز، نوسان قیمت مصالح و بالا رفتن هزینه تمام شده مسکن است.

آموزش بورس - مسکن

 

مزایا: از آنجا که نیاز اولیه هر فرد تامین مسکن است، در نتیجه تقاضای همیشگی برای آن وجود دارد.

معایب: سرمایه اولیه زیاد، نقد پذیری پایین و رکودهای احتمالی از مشکلات سرمایه گذاری در این حوزه است.

 

• سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

بیت کوین که معروف ترین رمز ارز موجود است با سابقه کمی که دارد (حدود ۱۱ سال)، بازار فعالی دارد. به دلیل اینکه استخراج بیت کوین سخت، پرهزینه و زمان بر می باشد، قیمت آن حدود چند هزار دلار است. به همین دلیل امروزه خرید و فروش آن مانند سایر ارزها رواج پیدا کرده است.

آموزش بورس - ارز دیجیتال

 

مزایا: قدرت نقد پذیری بالا و اقبال عمومی در سرمایه گذاری از مهمترین نقاط قوت ارزهای دیجیتال است.

معایب: علاوه بر نوسانات قیمتی ارزهای دیجیتال، وابستگی آن به دلار و تاثیر نوسانات دلار روی آن، در تعیین قیمت ریالی موثر است. همچنین حفظ امنیت در فضای مجازی و جلوگیری از سرقت آن از دغدغه های اساسی به شمار می رود.

 

• سرمایه گذاری در بورس

تاریخچه تاسیس بورس در ایران به سال ۱۳۱۵ می رسد. از سال ۱۳۸۹ نیز معاملات بورس، برخط شد. با رشد فراگیر یکی دو سال اخیر بورس، مردم علاقه بیشتری به سرمایه گذاری در آن نشان دادند. ولی متاسفانه به دلیل اینکه آموزشی در زمینه بورس ندیده بودند، افراد زیادی در تابستان ۱۳۹۹ که ریزش در بورس آغاز شد سرمایه های خود را از دست دادند.

آموزش بورس

 

مزایا: امکان خرید و فروش به صورت آنلاین، شروع با سرمایه کم

معایب: ریسک بالا در صورت عدم آشنایی با بازار

 

 لزوم آموزش در بورس

پس از توضیح انواع سرمایه گذاری به نکته اصلی یعنی آموزش بورس باز می گردیم. اگر شما هم مایل به شروع سرمایه گذاری در بورس هستید، حتما قبل از شروع، مفاهیم اولیه و نحوه انتخاب سهام مناسب و مستعد را آموزش ببینید.

دو روش برای تحلیل بازرا بورس وجود دارد: تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال ( تحلیل بنیادی )

تحلیل بنیادی سهام (فاندامنتال)

تحلیل بنیادی سهام (فاندامنتال) پیشرفته

 

تحلیل بنیادی

سوالی که پیش می آید این است که چرا تحلیل بنیادی؟ برای مثال زمانی که شما تصمیم به خرید خودرو دارید جنبه های مختلف آن را در نظر می گیرید. علاوه بر قیمت، به فاکتور هایی مثل کیفیت ساخت، توان موتور و امنیت توجه می کنید. انتخاب سهام هم این گونه است. زمانی که شما سهم X را برای خرید انتخاب می کنید باید از وضع شرکت مطلع باشید. عواملی مانند میزان سرمایه، بزرگی و کوچکی شرکت، میزان نقدینگی، میزان بدهی، محصول تولیدی، سوددهی شرکت و … در آینده شرکت بسیار تاثیرگذار هستند. تحلیل بنیادی به بررسی این عوامل می پردازد.

 

در تحلیل بنیادی چه موارد بررسی می شود؟

ترازنامه: ترازنامه، صورت مالی یک شرکت در بازه زمانی مشخص است. این صورت مالی شامل دارایی ها و بدهی ها می باشد. سمت راست ترازنامه دارایی ها و سمت چپ بدهی ها ثبت می شود.

صورت سود و زیان: میزان درآمد، هزینه ها و وضعیت سود یا زیان در انتهای دوره در صورت سود و زیان قابل مشاهده است.

صورت جریان وجوه: این صورت نشان دهنده میزان تولید و مصرف وجوه نقد داخل شرکت است.

EPS: به میزان درآمد به ازای هر سهم EPS گفته می شود و از تقسیم سود شرکت بر تعداد سهام محاسبه می شود. هرچه EPS بالاتر باشد نشان دهنده موفقیت شرکت در سودسازی است.

DPS: به قسمتی از EPS گفته می شود که به صورت نقدی به سهامداران پرداخت می شود. طبق قوانین سازمان بورس، شرکت ها حداکثر ۸ ماه فرصت دارند تا سود نقدی را پرداخت کنند.

  • P/E: به بیان ساده P/E بیانگر این است که سرمایه گذاران، چند ریال پرداخت می کنند تا ۱ ریال سود کنند. این میزان از تقسیم قیمت روز سهام به سود هر سهم (EPS) بدست می آید.

ROE ، ROA ، نسبت جاری ، نسبت آنی ، PEGY (پگی) ، اهرم مالی و بسیاری دیگر از موارد در تحلیل بنیادی وجود دارند که به ما در انتخاب سهام مناسب کمک می کنند.

دوره جامع تحلیل بنیادی

نظر دهید

هفده − 1 =