شرکت های بیمه

دکتر سعدوندی استاد بانکداری و سرمایه گذاری بین الملل ضمن بیان اینکه در این شرایط خاص دریافت اوراق خزانه اسلامی برای شرکت های بیمه ای مشکل شدیدی ایجاد نخواهد کرد، گفت: ولی اصولا دولت باید به سمت این برود که اوراق خود را در بازار آزاد به فروش برساند و مطالبات شرکت ها را به صورت نقدی از محل عواید فروش اوراق پرداخت کند.

دریافت اسناد خزانه اسلامی (اخزا) در ازای مطالبات فقط مخصوص شرکت های بیمه ای نیست و بسیاری از شرکت ها و پیمانکاران که مطالباتی از دولت دارند این مطالبات را به صورت اسناد خزانه از دولت دریافت می‌کنند.

روش صحیح برای دریافت مطالبات چیست؟

وی این سوال را مطرح کرد که آیا این شیوه، روش درستی برای دریافت مطالبات است؟ که خود در پاسخ به این سوال گفت: خیر، یعنی ارجح این است که دولت اسناد خزانه را در بازار به نرخ مناسب بفروشد و عوایدی را که دریافت می کند در اختیار شرکت هایی که مطالباتی از دولت دارند قرار دهد.

استاد بانکداری و سرمایه گذاری بین الملل خاطرنشان کرد که شرکت های بیمه ای، بانک ها و صندوق های بازنشستگی شرکت هایی هستند که باید در سبد دارایی های خود اسناد خزانه داشته باشند یعنی به صورت خالص خریدار اسناد خزانه هستند.

دولت اگر به این شرکت های خاص اوراق تحویل دهد مشکلی پیش نمی آید زیرا شرکت های بیمه این اسناد را پرتفوی خود نگه می دارند اما به شرط آنکه اوراقی که ارائه می شود از نقد پذیری بالایی برخوردار باشد یعنی بیمه ها در زمان احتیاج بتوانند این اوراق را در بازار نقد کنند؛ در غیر این صورت شرکت های بیمه ای با دریافت این اوراق ممکن است وارد بحران شوند.

وی با تاکید بر این نکته که به تمامی شرکت ها باید در مقابل مطالبات وجه نقد پرداخت شود، افزود: به خصوص در مورد شرکت های بیمه ای اگر بازار اوراق، نقد باشد مشکل خاصی ایجاد نخواهد شد زیرا شرکت بیمه ای هم با دریافت وجه نقد، اوراق خریداری می کند.

اوراق و اهمیت نرخ آنها

این استاد بانکداری و سرمایه گذاری بین الملل توضیح داد: نرخی که برای این اوراق در نظر گفته می شود مهم است. اگر این نرخ با نرخ بازار فاصله زیادی داشته باشد مشکل زا خواهد شد اما اوراقی را که دولت اخیرا منتشر کرده با نرخ بالای ۲۰ درصد است که روند نرخ نیز صعودی است. اگر این اوراق با این نرخ های صعودی به شرکت های بیمه ای داده شود قابل تحمل است.

نظر دهید

بیست − هجده =